przekaż 1% podatku dla Stowarzyszenia im Kazimierza Wielkiego

Prosimy o wsparcie prowadzonej przez nas działalności poprzez przekazanie 1% swojego podatku na rzecz Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkiego.

Wystarczy w zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 lub CIT wpisać numer KRS 0000320750 i kwotę 1 % podatku zaokrągloną do dziesiątek groszy w dół. Za wszelkie wsparcie prowadzonej przez nas działalności pożytku publicznego serdecznie dziękujemy! https://www.fkw.edu.pl/1-na-opp

Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy i efekty dotychczasowej działalności naszego środowiska, które zrealizowaliśmy we współpracy z wieloma organizacjami, instytucjami, wolontariuszami i przy wsparciu osób dobrej woli:

1. Stworzyliśmy 4 murale na murach zakładów karnych na Lubelszczyźnie: Lublin, Włodawa, Opole Lubelskie, Zamość. Murale upamiętniają sylwetki Bohaterów walk o niepodległość Polski z czasów II wojny światowej i okresu powojennego oraz konspirację niepodległościową.

Powstały 3 murale ku czci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego stworzyła mural patriotyczny we Włodawie

2. Od 9 lat organizujemy Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – największy w Polsce pod względem uczestników i najdłużej organizowany konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
https://konkurswykleci.pl

3. Prowadzimy od 2014 roku zbiórkę publiczną „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Listy już setek zrealizowanych inicjatyw ze środków ze zbiórki w latach 2014-2016 są opisane w poniższym linku.
https://www.fkw.edu.pl/art/zbiorka-dla-zolnierzy-wykletych/

4. Wydaliśmy dokumenty źródłowe dowództwa NSZ, które będą służyły przez najbliższe co najmniej 25 lat jako podstawa źródłowa dla badaczy historii Polskiego Państwa Podziemnego.
Tom I https://www.fkw.edu.pl/ukazaly-sie-narodowe-sily-zbrojne-dokumenty-1942-1944-tom-i
Tom II https://www.fkw.edu.pl/wydalismy-narodowe-sily-zbrojne-dokumenty-nsz-ak-1944-1945-tom-ii

5. „Pomóżmy Bohaterom” – pod taką nazwą organizujemy od 5 lat zbiórkę publiczną żywności, pieniędzy i chemii domowej dla kombatantów z AK, NSZ, WiN oraz ich rodzin, będących w trudnej sytuacji majątkowej.

„Pomóżmy Bohaterom” – zbiórka publiczna

Odbyła się zbiórka „Pomóżmy Bohaterom” dla weteranów NSZ, AK, WiN oraz ich rodzin

6. Stworzyliśmy Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie z wydrukowanym przewodnikiem po szlaku. Przewodnik turystyczny został przekazany za darmo do lubelskich szkół, bibliotek publicznych i przekazany przewodnikom miejskim. Jest to pierwszy i jak do tej pory jedyny miejski szlak pamięci upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, po którym oprowadziliśmy już ponad 6000 osób.
https://www.fkw.edu.pl/447

7. Organizujemy międzynarodowe uroczystości rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ. Efektem naszej inicjatywy jest wmurowanie pierwszej polskiej tablicy pamiątkowej na murze byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie.

70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie – relacja

8. Zorganizowaliśmy I-VI Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim dla 100-300 uczniów szkół podstawowych i średnich, w trakcie którego uczestnicy zapoznali się z biografią Bohatera i miejscami pamięci polskiego podziemia niepodległościowego.

Relacja filmowa z I Rajdu Pieszego im. Wincentego Sowy ps. „Vis”

Relacja filmowa z II Rajdu Pieszego im. W.Sowy ps. Vis

Relacja z III Rajdu Pieszego im. kpt. Wincentego Sowy ps. „ViS”

9. Wydaliśmy kilkanaście publikacji o żołnierzach podziemnego Wojska Polskiego z niepublikowanymi wcześniej wspomnieniami, dokumentami źródłowymi i zdjęciami:

Wydaliśmy wspomnienia por. Franciszka Przeździeckiego ps. „Tolek” pt. „Wspomnienia z przeżyć wojennych”

Wydaliśmy publikację „Wywiadowca Związku Jaszczurczego. Wspomnienie o Bernardzie Hofmańskim”

Wydaliśmy II wydanie broszury „Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie narodowe 1944-1963”

Wydaliśmy wspomnienia pt.: „Stanisław Radwański – żołnierz Akcji Specjalnej NSZ”

Wydaliśmy broszurę S. Jaworskiego „Związek Jaszczurczy, NSZ”

Bohdan Szucki „Narodowe Siły Zbrojne w moim życiu”

Wydaliśmy publikację Barbary Jachimczak pt. „Losy żołnierzy NSZ na Kielecczyźnie”

Wydaliśmy reprint publikacji „W marszu i boju”

Wydaliśmy publikację Macieja Skrobota pt. „Rejon NSZ Małogoszcz”

Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli zorganizować jeszcze więcej inicjatyw edukacyjnych, patriotycznych i kulturalnych. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy!

Tutaj więcej o celach naszej działalności: https://www.fkw.edu.pl/artykul-karola-wolka-prezesa-fundacji-im-kazimierza-wielkiego-pt-przywracanie-pamieci-narodowej/

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.