Relacja filmowa z II Rajdu Pieszego im. W.Sowy ps. Vis

W dniu 21.10.2016 (piątek) w Janowie Lubelskim odbył się II Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis”.

W Rajdzie wzięło udział 300 uczniów szkół z Lublina, Świdnika i Janowa Lubelskiego. Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w powiecie Janów Lubelski.

Organizator: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Współorganizacja: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, Park Rekreacji ZOOM Natury.

Rajd został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. 

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji. Dzięki Jego heroicznej postawie w czasie uwięzienia na Zamku, nikogo z konspiracji niepodległościowej nie wydał i dzięki temu kilkaset rodzin z Janowa Lubelskiego uniknęło śmierci i prześladowań. Wincenty Sowa ps. „Vis” jest Bohaterem, któremu zawdzięczają swoje życie całe patriotyczne rodziny z Janowa Lubelskiego i okolic.

Biografie kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”:
http://www.janowlubelski.pl/osoby/wincenty-sowa-%E2%80%9Evis%E2%80%9D
http://www.janowskiesr.pl/biografie/36-kpt-wincenty-sowa-ps-vis-1914-1944

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.