Kpt. Jan Jabłoniec ps. „Fiat” – wspomnienia

 

Kpt. Jan Jabłoniec ps. „Fiat” urodził się w 1927 r. w Ziółkowie na Lubelszczyźnie. Był żołnierzem Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Podczas okupacji niemieckiej uczył się zawodu mechanika samochodowego. W 1943 r. uciekł z Lublina, po ostrzeżeniu o prowadzonych przez Niemców aresztowaniach, i przyłączył się do oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Po przeszkoleniu wojskowym brał udział w akcjach zbrojnych przeciwko obu okupantom: Niemcom i sowietom.

W dniu 21.05.1949 roku był świadkiem obławy Grupy Operacyjnej UB, KBW i MO pod dowództwem Dyrektora Departamentu III Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, na kpt. „Uskoka”, przebywającego w swoim bunkrze w miejscowości Dąbrówka pod Lublinem. Na filmie m.in. relacjonuje próbę ujęcia kpt. Zdzisława Brońskiego, której był naocznym świadkiem…

Produkcja: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego
Reżyseria: Karol Wołek
Operator kamery: Paweł Grabowski
Montaż: Anna Bajun

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.