Wydaliśmy wspomnienia pt.: „Stanisław Radwański – żołnierz Akcji Specjalnej NSZ”

Niniejsza publikacja to niezwykle rzadki rodzaj wspomnień żołnierza komórki likwidacyjnej Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Akcja Specjalna NSZ była pionem bojowym stworzonym do bieżącej walki z okupantem. W jej ramach tworzono specjalne komórki do likwidacji najbardziej niebezpiecznych wrogów i zdrajców na podstawie wyroków sądów Polskiego Państwa Podziemnego. NSZ były drugą pod względem liczebności formacją wojskową Polskiego Państwa Podziemnego.

Publikację można zakupić pod tym linkiem.

Stanisław Radwański spędził okres sowieckiej okupacji Polski 1944-1989 poza granicami ojczyzny. To pozwoliło mu przeżyć i dało mu niespotykaną u większości żołnierzy NSZ okazję do nieskrępowanego dzielenia się swoimi wspomnieniami z rodziną. Niezagrożony ze strony okupanta mógł swobodnie mówić o osobach, akcjach i przeżyciach wojennych, które spisywała jego żona Estela i syn Witold.

Treść publikacji była konsultowana z historykiem Leszkiem Żebrowskim, specjalizującym się w historii polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i jej zakończeniu.

Karol Wołek

Spis treści:
Od wydawcy
Stanisław Radwański żołnierz Akcji Specjalnej
Narodowych Sił Zbrojnych
Wojna
Początek u Bliklego
Meliny
Wspomnienia ogólne z konspiracji
Akcja Specjalna NSZ – 1943-1944
Ambasada Bułgarii
Dużo szczęścia
Ranny w akcji
Zimowa wyprawa 1943
Fałszywe dokumenty
Odbicie z więzienia – Skierniewice 1943
Egzekutywa 1943-1944
Aresztowanie i tortury – marzec 1944
Okrucieństwo rodzi okrucieństwo
Majdanek i Gross-Rosen
Wyzwolenie przez Amerykanów – 1945
Życiorys płk. Mariana Radwańskiego
Życiorys Esteli Radwańskiej
Życiorys Witolda Radwańskiego

Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji im. Kazimierza Wielkiego ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, nr zbiórki: 2015/284/OR.

Publikację można zakupić pod tym linkiem.