Wydaliśmy wspomnienia pt.: „Stanisław Radwański – żołnierz Akcji Specjalnej NSZ”

Niniejsza publikacja to niezwykle rzadki rodzaj wspomnień żołnierza komórki likwidacyjnej Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Akcja Specjalna NSZ była pionem bojowym stworzonym do bieżącej walki z okupantem. W jej ramach tworzono specjalne komórki do likwidacji najbardziej niebezpiecznych wrogów i zdrajców na podstawie wyroków sądów Polskiego Państwa Podziemnego. NSZ były drugą pod względem liczebności formacją wojskową Polskiego Państwa Podziemnego.

Stanisław Radwański spędził okres sowieckiej okupacji Polski 1944-1989 poza granicami ojczyzny. To pozwoliło mu przeżyć i dało mu niespotykaną u większości żołnierzy NSZ okazję do nieskrępowanego dzielenia się swoimi wspomnieniami z rodziną. Niezagrożony ze strony okupanta mógł swobodnie mówić o osobach, akcjach i przeżyciach wojennych, które spisywała jego żona Estela i syn Witold.

Treść publikacji była konsultowana z historykiem Leszkiem Żebrowskim, specjalizującym się w historii polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i jej zakończeniu.

Karol Wołek

Spis treści:
Od wydawcy
Stanisław Radwański żołnierz Akcji Specjalnej
Narodowych Sił Zbrojnych
Wojna
Początek u Bliklego
Meliny
Wspomnienia ogólne z konspiracji
Akcja Specjalna NSZ – 1943-1944
Ambasada Bułgarii
Dużo szczęścia
Ranny w akcji
Zimowa wyprawa 1943
Fałszywe dokumenty
Odbicie z więzienia – Skierniewice 1943
Egzekutywa 1943-1944
Aresztowanie i tortury – marzec 1944
Okrucieństwo rodzi okrucieństwo
Majdanek i Gross-Rosen
Wyzwolenie przez Amerykanów – 1945
Życiorys płk. Mariana Radwańskiego
Życiorys Esteli Radwańskiej
Życiorys Witolda Radwańskiego

Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji im. Kazimierza Wielkiego ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, nr zbiórki: 2015/284/OR.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.