Zgrupowanie Laureatów XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – relacja wideo

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2023 rok https://www.konkurswykleci.pl

Organizator: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego https://www.fkw.edu.pl

W dniu 18 czerwca 2023 roku na zaproszenie Fundacji im. Kazimierza Wielkiego do Lublina na zgrupowanie laureatów Konkursu przyjechało blisko 100 osób z całej Polski. Podczas zgrupowania laureaci z opiekunami odwiedzili fragment Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, którego twórcą jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Następnie udali się na objazd autokarowy po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie, podczas którego odwiedzono:

– były obóz NKWD na Majdanku,

– pomnik i grób sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” w Piaskach,

– były centralny obóz pracy/koncentracyjny NKWD-UB w Krzesimowie,

– symboliczny grób kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Kijanach,

– były obóz koncentracyjny Smiersza dla żołnierzy 27. WDPAK w Skrobowie-Kolonii.

Na zakończenie dnia uczestnicy zgrupowania wzięli udział w pokazie współczesnego sprzętu i umundurowania wojskowego w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W dniu 19 czerwca 2023 roku w amfiteatrze na Poczekajce w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XII edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. W czasie gali prezes Zarządu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek podsumował przebieg XII edycji Konkursu, omówił błędy najczęściej spotykane w nadesłanych pracach, zapowiedział zmiany, jakie zostaną wprowadzone w kolejnych edycjach Konkursu oraz podziękował wszystkim uczestnikom, ich rodzicom, nauczycielom i instytucjom wspierającym za zaangażowanie w przeprowadzenie XII edycji Konkursu.

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” została sfinansowana przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego ze zbiórki publicznej „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” oraz dofinansowana przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. XII edycja Konkursu bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Relacja z XII edycji Konkursu: https://www.fkw.edu.pl/relacja-z-xii-edycji-ogolnopolskiego-konkursu-zolnierze-wykleci-bohaterowie-niezlomni/

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.