Ku pamięci Powstańcom Warszawskim

W dniu 29 lipca nasi wolontariusze ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych odwiedzili groby żołnierzy podziemia narodowego, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Uporządkowali groby i zapalili biało czerwone znicze pamięci na grobach mjr. cichociemnego Anatola Makarenko ps. „Tłok”, „Goździk” – żołnierza Batalionu Chrobry II ze Zgrupowania Radwan. Z tego samego Batalionu Chrobry II i Zgrupowania Radwan odwiedzili groby ppor. Krystyny Kurpiel ps. „Kita” i strzelca Romana Woźnickiego ps. „Tygrys”. Zapalili znicze także ppor. Zdzisławowi Franuszowi ps. „Zdzisław” z Batalionu Gustaw ( NOW-AK ) ze Zgrupowania Róg, Północ oraz strzelcowi Tadeuszowi Skoczkowi ps. „Walter” z Kompanii Leśna – Szarego, Batalionu Brygadiera Mączyńskiego z Narodowych Sił Zbrojnych.

Byli też przy grobie Jerzego Mużyło – wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć, bratanka por. Wiktora Mużyło ps. „Sokół” – oficera Narodowych Sił Zbrojnych zamordowanego przez UB w listopadzie 1945 r. Był gorącym orędownikiem powstania Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego w Szczecinie.

Zapalili też znicze u kolegi śp. Romualda Szmyta – rekonstruktora 12. Pułku Ułanów Podolskich, aktywnego członka ZŻNSZ Okręg Szczecin.

Porządkowanie grobów na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zakończyli u długoletniego Prezesa Okręgu Szczecin ZŻNSZ ś.p. Antoniego Rogowskiego ps. „Mietek”. Pan Antoni Rogowski był żołnierzem NSZ-NZW w latach 1946-1952, aż do momentu zatrzymania przez organy bezpieczeństwa komunistycznego reżimu. Aresztowany został w wyniku poniesionych ran w obławie na jego oddział 12 września 1952 roku. Skazany w 1953 roku na dożywotnie więzienie (zmienione w późniejszym okresie na wyrok 15 lat więzienia) po odbyciu 6 lat kary został zwolniony warunkowo ze względu na stan zdrowia. W 1991 roku założył w Szczecinie Okręg ZŻNSZ. Wraz z innym kombatantem NSZ, kol. Jerzym Sajewiczem ufundował sztandar Okręgu Szczecin ZŻNSZ, a w późniejszym czasie tablicę pamiątkową NSZ w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie.

Znicze sfinansowano ze zbiórki publicznej Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.