Zbiórka na nagrobek dla ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”

Ostatnimi czasy dotarła do nas wiadomość o zniszczonym nagrobku podpułkownika Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”. Sprawą oczywistą jest szybka odbudowa pomnika, dlatego uruchomiliśmy zbiórkę na ten cel.

Prosimy o wsparcie prac związanych z upamiętnieniem ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”. Zbieramy fundusze na wykonanie nowego nagrobka, tablicy informacyjnej oraz tablicy pamiątkowej na jego dawnym domu w Karlinie, przy ulicy Koszalińskiej 37.

Zbiórka na nagrobek dla ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”

Wacław Nestorowicz podczas wojny polsko-bolszewickiej ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego.  Za czyny odwagi na polu walki aż dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Nie złożył broni po zakończeniu II WŚ. Dowodził 6 tysiącami żołnierzy Narodowych Siłach Zbrojnych na Białostocczyźnie. Po zakończeniu służby przyjechał do Karlina. W okresie PRL był więziony, przesłuchiwany, śledzony przez ubeków. Zmarł w samotności.

Życiorys ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”

Dziś jego nagrobek jest zniszczony i pęknięty na pół. W Karlinie nie ma śladu po podpułkowniku Nestorowiczu. Chcemy przywrócić pamięć o naszym bohaterze, by stał się inspiracją dla przyszłych pokoleń. Planujemy umieścić tablicę na budynku przy ulicy Koszalińskiej 37, aby mieszkańcy Karlina wiedzieli, że obok nich mieszkał bohater, który nie złożył broni i do końca trwał na posterunku. Rozpadający się nagrobek bohatera zmierzamy zastąpić pomnikiem, by w ten sposób oddać mu należną pamięć.

Wspomóż naszą akcję.

Pomóż przywrócić pamięć o bohaterze.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.