Zgrupowanie Laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – relacja wideo

XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2022 r. https://www.konkurswykleci.pl

Organizator: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego https://www.fkw.edu.pl

W dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu wraz z opiekunami, razem blisko 140 osób. Dzień przed uroczystością, w niedzielę 19 czerwca 2022 roku, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zorganizowała zgrupowanie laureatów XI edycji Konkursu, podczas którego laureaci z opiekunami (blisko 120 osób) zwiedzili zachodni fragment Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Następnie udali się na objazd autokarowy po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie:

– były obóz NKWD na Majdanku,

– pomnik i grób sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” w Piaskach,

– były centralny obóz pracy/koncentracyjny NKWD-UB w Krzesimowie,

– symboliczny grób kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Kijanach,

– były obóz koncentracyjny Smiersza dla żołnierzy 27. WDPAK w Skrobowie-Kolonii.

Na zakończenie dnia uczestnicy zgrupowania wzięli udział w pokazie historycznego umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych i ich przeciwników w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere”. Następnie współczesny sprzęt i umundurowanie wojskowe zaprezentowała Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W dniu 20 czerwca 2022 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Spośród ponad 1400 prac uczniów nadesłanych na XI edycję Konkursu nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało 98 prac.

XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” została sfinansowana przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego ze zbiórki publicznej „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, dofinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. XI edycja Konkursu bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021−2030.

Relacja z XI edycji Konkursu: https://www.fkw.edu.pl/xi-edycja-ogolnopolskiego-konkursu-zolnierze-wykleci-bohaterowie-niezlomni-relacja/


Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.