Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach.

Szkolenie zostało zrealizowane przez naszych Wolontariuszy w ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030.

Szkolenie odbyło się pod czujnym okiem doświadczonych ratowników, którzy pełnili rolę instruktorów i przewodników uczestników przez tajniki pierwszej pomocy. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć na realistycznych symulatorach, co umożliwiło im nabycie praktycznych umiejętności, kluczowych w przypadku sytuacji awaryjnych.

Projekt skierowany był do uczniów XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie, a całe przedsięwzięcie zyskało na atrakcyjności dzięki zaangażowaniu czterech doświadczonych ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ich zaangażowanie sprawiło, że szkolenie nie tylko było edukacyjne, ale także angażujące i inspirujące dla uczestników.

Przez cały dzień XXIX LO zamieniło się w centrum nauki i praktyki pierwszej pomocy, gdzie uczniowie zacieśniali swoją współpracę i rozwijali umiejętności ratownicze. To wydarzenie nie tylko przyczyniło się do podniesienia świadomości związanej z pierwszą pomocą wśród uczniów, ale również wpłynęło na budowanie społeczności gotowej do działania w sytuacjach awaryjnych.