II Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis”

W dniu 21.10.2016 (piątek) w Janowie Lubelskim odbędzie się II Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis”.

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w powiecie Janów Lubelski.

Organizator: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

Współorganizacja: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, Park Rekreacji ZOOM Natury.

Rajd został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kontakt do organizatora:
Karol Wołek, tel.: 691-018-871, e-mail: fundacja.fkw@gmail.com , www.fkw.edu.pl

Data i miejsce Rajdu: 21.10.2016 r. (piątek) w Janowie Lubelskim

Koszt Rajdu: darmowy

Plan Rajdu im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w dniu 21.10.2016 r.:
7:30 – wyjazd z Placu Zamkowego w Lublinie dla grupy z Lublina i Świdnika
9:45 – zbiórka uczestników Rajdu w Janowie Lubelskim na rynku przy obelisku NSZ
– odwiedzenie Kościoła pw. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się tablica poświęcona NSZ
– odwiedzenie leśnych mogił 3 partyzantów NSZ poległych w potyczce z Niemcami w 1943 i 1944 oraz wysłuchanie prelekcji historyków
– odwiedzenie domu rodzinnego Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim
13:30 – spotkania i zajęcia przy zalewie:
– wystawa dokumentów i zdjęć z Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim z komentarzem historyków
– spotkania z kombatantami i świadkami historii
– prelekcje historyków
– paintball
– zielona taktyka i musztra z instruktorami TG Sokół w Lublinie i PAS NSZ w Parku Linowym
– zajęcia ze strzelectwa sportowego (wiatrówki)
– kiełbaski z grilla dla uczestników II Rajdu Pieszego im. Wincentego Sowy ps. „Vis”
16:00 – zakończenie Rajdu i powrót do Lublina

Elementy Rajdu gwarantowane przez organizatora:
– prelekcje historyków (IPN Lublin i Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim) na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej w okolicach Janowa Lubelskiego
– pokaz umundurowania i uzbrojenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ im. I Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej
– spotkanie z kombatantami i świadkami historii
– odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy w ramach rajdu o długości ok. 11 km
– zajęcia w Parku Zoom Natury pod okiem instruktorów TG Sokół w Lublinie: musztra, zielona taktyka
– paintball
– zajęcia ze strzelectwa sportowego (wiatrówki) pod okiem licencjonowanego instruktora strzelectwa i sędziego strzelectwa sportowego
– kiełbaski z grilla

Na II Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” należy zaopatrzyć się w:
– wygodne, nieprzemakalne obuwie turystyczne
– wygodne, nieprzemakalne ubranie do zajęć w parku linowym, zielonej taktyki i paintballa (żeby można było położyć się na ziemi)
– płaszcz przeciwdeszczowy

Zgłoszenia uczestników Rajdu: rejestracja pod nr tel.: 691-018-871 lub e-mail: fundacja.fkw@gmail.com
Uczestnikami rajdu mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczniowie 6 klas szkół podstawowych z opiekunami.

Relacja filmowa z I Rajdu Pieszego im. Wincentego Sowy ps. „Vis”:

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji. Dzięki Jego heroicznej postawie w czasie uwięzienia na Zamku, nikogo z konspiracji niepodległościowej nie wydał i dzięki temu kilkaset rodzin z Janowa Lubelskiego uniknęło śmierci i prześladowań. Wincenty Sowa ps. „Vis” jest Bohaterem, któremu zawdzięczają swoje życie całe patriotyczne rodziny z Janowa Lubelskiego i okolic.

Biografie kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”: