Przekaż 1% swojego podatku na rzecz Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkiego

Prosimy o wsparcie działalności pożytku publicznego prowadzonej przez Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego poprzez przekazanie 1% swojego podatku.

Wystarczy w zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub CIT wpisać numer KRS 0000320750 i kwotę 1% podatku zaokrągloną do dziesiątek groszy w dół. Za wszelkie wsparcie prowadzonej przez nas działalności pożytku publicznego serdecznie dziękujemy!  https://www.fkw.edu.pl/1-na-opp

Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy i efekty dotychczasowej działalności naszego środowiska, które zrealizowaliśmy we współpracy z wieloma organizacjami, instytucjami, wolontariuszami i przy wsparciu osób dobrej woli:

  1. Od 9 lat organizujemy Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorów Oświaty i wielu innych instytucji.

https://konkurswykleci.pl

  1. Prowadzimy od 2014 roku zbiórkę publiczną „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Listy zrealizowanych inicjatyw ze środków ze zbiórki w latach 2014-2016 są opisane w poniższym linku.

https://www.fkw.edu.pl/ogolnopolska-zbiorka-publiczna-przywracamy-pamiec-o-zolnierzach-wykletych/

  1. Wydaliśmy dokumenty źródłowe dowództwa NSZ, które będą służyły przez najbliższe co najmniej 25 lat jako podstawa źródłowa dla badaczy historii Polskiego Państwa Podziemnego.

Tom I  https://www.fkw.edu.pl/ukazaly-sie-narodowe-sily-zbrojne-dokumenty-1942-1944-tom-i

Tom II  https://www.fkw.edu.pl/wydalismy-narodowe-sily-zbrojne-dokumenty-nsz-ak-1944-1945-tom-ii

  1. „Pomóżmy Bohaterom” – pod taką nazwą organizujemy od 4 lat zbiórkę publiczną żywności, pieniędzy i chemii domowej dla kombatantów z AK, NSZ, WiN oraz ich rodzin, będących w trudnej sytuacji majątkowej.

„Pomóżmy Bohaterom” – zbiórka publiczna

Odbyła się zbiórka „Pomóżmy Bohaterom” dla weteranów NSZ, AK, WiN oraz ich rodzin

  1. Stworzyliśmy Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie z wydrukowanym przewodnikiem po szlaku. Przewodnik turystyczny został przekazany za darmo do lubelskich szkół, bibliotek publicznych i przekazany przewodnikom miejskim. Jest to pierwsza tego typu publikacja opisująca represje wobec Polaków w pierwszych latach okupacji sowieckiej w Lublinie po zakończeniu II wojny światowej.

Stworzyliśmy Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

  1. Zorganizowaliśmy międzynarodowe uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ. Efektem naszej inicjatywy jest wmurowanie w tym roku polskiej tablicy pamiątkowej na murze byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie.

70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie – relacja

  1. Zorganizowaliśmy I-IV Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim dla 100-300 uczniów szkół podstawowych i średnich, w trakcie którego uczestnicy zapoznali się z biografią Bohatera.

Relacja filmowa z I Rajdu Pieszego im. Wincentego Sowy ps. „Vis”

Relacja filmowa z II Rajdu Pieszego im. W.Sowy ps. Vis

Relacja z III Rajdu Pieszego im. kpt. Wincentego Sowy ps. „ViS”

  1. Wydaliśmy publikacje wspomnieniowe o żołnierzach podziemnego Wojska Polskiego z formacji Narodowe Siły Zbrojne z niepublikowanymi wcześniej materiałami źródłowymi:

Wydaliśmy wspomnienia pt.: „Stanisław Radwański – żołnierz Akcji Specjalnej NSZ”

Wydaliśmy broszurę S. Jaworskiego „Związek Jaszczurczy, NSZ”

Bohdan Szucki „Narodowe Siły Zbrojne w moim życiu”

Wydaliśmy publikację Barbary Jachimczak pt. „Losy żołnierzy NSZ na Kielecczyźnie”

Wydaliśmy reprint publikacji „W marszu i boju”

Wydaliśmy publikację Macieja Skrobota pt. „Rejon NSZ Małogoszcz”

Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli zorganizować jeszcze więcej inicjatyw edukacyjnych, patriotycznych i kulturalnych. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy!

Tutaj więcej o celach naszej działalności

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.