Klip promujący Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Zapraszamy na Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Wyruszamy 1 marca 2022 roku o godzinie 17.30 z Placu Litewskiego. Chodź razem z nami.

Wesprzyj organizację Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez promowanie informacji o zbiórce i wpłatę darowizny na koszty organizacyjne.

Wesprzyj nas

„Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie jest organizowany corocznie od 2012 roku. Jest to największy w całej Polsce, pod względem ilości uczestników, marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych. Policja w poprzednich latach szacowała liczbę jego uczestników na 12–15 tysięcy osób. Co roku biorą w nim udział mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy na 1 marca zjeżdżają się do Lublina z całego województwa. Marsz jest inicjatywą społeczną, apolityczną, zorganizowaną oddolnie przez komitet społeczny wielu organizacji patriotycznych i grup nieformalnych z całej Lubelszczyzny.

Trasa Marszu prowadzi z Placu Litewskiego na Plac Zamkowy. Po przybyciu na Plac Zamkowy wspólnie odśpiewamy hymn narodowy. Ze sceny z nagłośnieniem zostaną wygłoszone krótkie przemówienia okolicznościowe o Bohaterach polskiego podziemia niepodległościowego. W planach są przemówienia 1–2 kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej do uczestników marszu. Jak co roku odczytany zostanie Apel Pamięci oraz złożymy wiązanki kwiatów i zapalimy znicze pod pomnikiem Zaporczyków. Uroczystość zakończymy Modlitwą NSZ, która była odmawiana w oddziałach partyzanckich w czasie II wojny światowej i powstania antykomunistycznego.

Zapraszamy do uczestnictwa w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie i prosimy o wspieranie jego organizacji poprzez promowanie informacji o nim oraz o przekazywanie informacji o zbiórce na koszty organizacyjne Marszu.

Wesprzyj nas

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, które zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w 2010 roku z inicjatywy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Społeczno-Kombatanckiego Stowarzyszenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – najważniejszych niepodległościowych organizacji kombatanckich w Polsce.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.