Zaproszenie na XIII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zaproszenie na XIII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie zaprasza na XIII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który po raz kolejny przejdzie ulicami Lublina. Wydarzenie odbędzie się 1 marca (piątek) 2024 roku.

Przed XIII Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 18.00 odbędzie się pokaz laserów pt. „Węzły polskiej historii”, który zostanie wyświetlony na budynku Poczty Głównej przy Placu Litewskim w Lublinie. Po zapadnięciu zmroku za pomocą laserów na gmachu poczty zostaną wyświetlone wizerunki Żołnierzy Wyklętych z Lubelszczyzny, symbolika polskiego podziemia niepodległościowego i animacje związane z tematyką, urozmaicone akompaniamentem muzycznym i efektami scenicznymi. W tej atrakcyjnej formie upamiętnimy naszych Bohaterów z Lubelszczyzny. Pokaz posiada duże walory edukacyjne: propaguje wizerunki żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego z Lubelszczyzny, ich przynależność organizacyjną i symbolikę historyczną w przystępnej dla dzieci i młodzieży formie. Wizerunki zostały stworzone na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych.

XIII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy o godzinie 18.20 z Placu Litewskiego, przejdziemy ulicami Krakowskie Przedmieście i Grodzka na Plac Zamkowy, gdzie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Zaporczyków.

1 marca upamiętnimy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej, walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim.

Zapraszamy do wzięcia udziału w pokazie laserów i XIII Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.