Przeprowadziliśmy ogólnopolską zbiórkę publiczną „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” – 2021 r

Przeprowadziliśmy kolejną ogólnopolską zbiórkę publiczną  „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowaną przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego

W okolicach święta 1 listopada 2021 r. na terenie całej Polski można było spotkać wolontariuszy zaangażowanych w zbiórkę. Kwestowali uczniowie szkół mundurowych, członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Młodzieży Wszechpolskiej i wielu innych organizacji patriotycznych.

Zbiórka odbyła się pod patronatem ogólnopolskich związków kombatanckich, skupiających w swoich szeregach Żołnierzy Wyklętych: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Dzięki środkom uzyskanym na zbiórce możliwe będzie propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez:

• budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych;
  • organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całej Polsce;
  • organizację uroczystości rocznicowych, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, marsze i rajdy pamięci, koncerty, konkursy tematyczne, malowidła ścienne – murale, sesje historyczne;
  • opracowanie i wydanie dokumentów źródłowych Dowództwa NSZ, które będą służyły historykom, studentom, badaczom, publicystom i dziennikarzom w dalszym badaniu historii;
  • produkcja filmu dokumentalnego fabularyzowanego o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego z przeznaczeniem do wykorzystania w szkołach;
  • przygotowanie, wydanie i rozprowadzanie nieodpłatnie po szkołach, bibliotekach i wśród młodzieży broszur popularnonaukowych, naukowych i edukacyjnych.

W województwie zachodniopomorskim zbiórki odbyły się na terenie cmentarzy w Szczecinie, Nowogardzie i Gryfinie, kwestowano też w Suwałkach, Krakowie, Warszawie i wielu innych miejscowościach.

Czytaj więcej na:

szczecinskie24.pl