V Rajd Pieszy Szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie

Dnia 13 września 2014 w Warszawie odbędzie się V Rajd Pieszy Szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych.

Organizatorzy: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ.
Termin: 13 września 2014 godz.: 9:00-18:00.
Trasa: do 30 punktów na trasie o długości do 16km

Rajd organizowany jest przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych od 2007 roku (2007, 2008, 2010, 2012 – po 2008 roku w cyklu dwuletnim). Głównym celem Rajdu jest przybliżenie historii Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej oraz innych formacji zbrojnych Ruchu Narodowego, a szczególnie ich działalności konspiracyjnej na terenie Warszawy. Rajd obejmuje odwiedzenie do 30 miejsc pamięci związanych z działalnością Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Jaszczurczego, Hufców Polskich, OW Wilki i innych organizacji w czasie okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.

Program:
1. Rozpoczęcie Rajdu 13 września 2014 o godzinie 9:00 pod budynkiem PASTy (siedziba Światowego Związku Żołnierzy AK) przy ul. Zielnej, przy północnym wyjściu ze stacji metra „Świętokrzyska”.
2. Przejście trasą ok. 16 km obejmującą do 30 miejsc pamięci, tablic, pomników, lokali konspiracyjnych, drukarni konspiracyjnych, miejsc akcji zbrojnych związanych z konspiracyjną działalnością Narodowych Sił Zbrojnych oraz udziałem żołnierzy NSZ w powstaniu warszawskim w Śródmieściu, na Ochocie, Starym Mieście i Powiślu. W zależności od odwiedzanego miejsca i jego historii uczestnicy wysłuchają informacji przewodników o jego historii i związkach z działalnością NSZ.
3. g. 17:00 Spotkanie z kombatantami NSZ oraz prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ na terenie jednej z najważniejszych redut NSZ w powstaniu warszawskim – miejscu stacjonowania kompanii „Warszawianka” NSZ, Dom Kolejowy u zbiegu Chmielnej i Żelaznej.
4. Podziękowanie uczestnikom i kombatantom, pożegnanie.
5. zakończenie IV edycji Rajdu.

UWAGA! W trakcie Rajdu przewidziano godzinną przerwę na posiłek regeneracyjny. Każdy uczestnik Rajdu powinien posiadać przynajmniej dwa bilety jednorazowe (lub inny bilet okresowy) warszawskiej komunikacji miejskiej, na wypadek konieczności przemieszczenia się na trasie Rajdu środkami komunikacji miejskiej.

TRASA RAJDU JEST DOŚĆ DŁUGA I WYMAGA OD UCZESTNIKÓW SILNEJ WOLI, ODPOWIEDNICH MOTYWACJI ORAZ DOBREJ KONDYCJI FIZYCZNEJ. MOŻLIWY JEST UDZIAŁ W CZĘŚCI RAJDU OD PUNKTU 3 DO 5 PROGRAMU.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.