V Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”

W dniu 09 listopada 2019 r. w Janowie Lubelskim odbył się  V Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, organizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego przy współpracy ze Związkiem Żołnierzy NARODOWE SIŁY ZBROJNE, Stowarzyszeniem im. Kazimierza Wielkiego oraz Sekcją Sportowo-Obronną ZŻNSZ. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Polskie Radio Lublin.

Rajd został dofinansowany ze środków zbiórki publicznej Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

V Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pamięci na mogile – pomniku przy ul. Unickiej w Lublinie, gdzie potajemnie zagrzebany został nasz Bohater przez zbrodniarzy komunistycznych. Następnie uczestnicy Rajdu udali się do Janowa Lubelskiego, gdzie odwiedzili obelisk NSZ na rynku, Kościół pw. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się tablica poświęcona NSZ, leśne mogiły 3 partyzantów NSZ poległych w potyczce z Niemcami w 1943 i 1944, odwiedzili dom rodzinny kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim i połączyli się telefoniczne z siostrą kpt. Wincentego Sowy.

Kolejnym elementem Rajdu były zajęcia edukacyjne, które obejmowały: test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych z nagrodami oraz prelekcję historyczną. Na zakończenie odbyło się szkolenie z zielonej taktyki, oraz ognisko i ciepły posiłek.

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji. Dzięki Jego heroicznej postawie w czasie uwięzienia na Zamku, nikogo z konspiracji niepodległościowej nie wydał i dzięki temu kilkaset rodzin z Janowa Lubelskiego uniknęło śmierci i prześladowań. Wincenty Sowa ps. „Vis” jest Bohaterem, któremu zawdzięczają swoje życie całe patriotyczne rodziny z Janowa Lubelskiego i okolic.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.