Uroczystość upamiętniająca postać ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”

Dnia 3 marca 2023 roku w Karlinie odbyła się uroczystość upamiętniająca postać ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina” (1891–1969) – bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920, komendanta Okręgu XIII Białystok Narodowych Sił Zbrojnych, mieszkańca Karlina w latach 1945–1969.

Przy domu na ulicy Koszalińskiej 37 w Karlinie, w którym ostatnio mieszkał ppłk „Kalina”, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin Grzegorz Kozak oraz burmistrz Karlina Waldemar Miśko odsłonili pamiątkową tablicę. Następnie przy Cmentarzu Komunalnym w Karlinie odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy edukacyjnej z życiorysem Bohatera. W miejscu pochówku poświęcono nowy pomnik nagrobny. Całość uroczystości została poprowadzona przez byłego dyrektora Szkoły Podstawowej w Karlinie – Zbigniewa Pawlika.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:

• Wicewojewoda Zachodniopomorski Mateusz Wagemann,
  • Burmistrz Karlina Waldemar Miśko,
  • Wicestarosta Białogardzki Dominik Kołodziejski,
  • Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kołobrzegu ppłk Piotr Malitowski,
  • Dowódca 142. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski,
  • Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek,
  • członkowie Zarządu Głównego ZŻNSZ – Dariusz Syrnicki i Alicja Siałkowska

oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i patriotycznych.

W Karlińskim Ośrodku Kultury prezes ZŻNSZ Okręg Szczecin wręczył Medale Pamiątkowe Okręgu Szczecin z okazji 80-lecia NSZ władzom samorządowym oraz dyrektorom instytucji publicznych w Karlinie, którzy zaangażowali się w dzieło upamiętnienia ppłk. Nestorowicza, przedstawicielom Zarządu Głównego ZŻNSZ oraz historykowi dr. Piotrowi Łapińskiemu z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Białystok, który opracował biogram Bohatera. Wykład historyka, który w szczegółach nakreślił biografię ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina” zwieńczył całą uroczystość.

W 2016 roku środki z ogólnopolskiej permanentnej zbiórki „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego zostały przeznaczone na przedłużenie opłaty za grób ppłk.Wacława Nestorowicza na cmentarzu w Karlinie na kolejne 25 lat.

Tablica pamiątkowa i nowy pomnik nagrobny ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina” powstały dzięki zaangażowaniu członków ZŻNSZ, lokalnej społeczności i kibiców z województwa zachodniopomorskiego. Zbiórka nadal trwa: https://zrzutka.pl/n962tb?fbclid=IwAR1E_VTrDy6RJ8tpQo1BQYTRvNMlyRrWZUdlo2–h_vuZII36M7JMBZCViE.