Trwają prace nad nową publikacją wspomnieniową o żołnierzu NZW

Jesteśmy w trakcie przygotowywania nowej publikacji wspomnieniowej o żołnierzu Narodowej Organizacji Wojskowej, por. Franciszku Przeździeckim. Prezes Fundacji, Karol Wołek odwiedził Ziemię Łomżyńską, skąd pochodzi Bohater, w celu zebrania materiałów oraz wykonania zdjęć miejsc pamięci, które zostaną umieszczone w publikacji. Trwa praca nad tekstem i opracowaniem dokumentów źródłowych. Publikacja ukaże się jesienią i będzie zawierała dotąd niepublikowane wspomnienia, zdjęcia i dokumenty.

Franciszek Przeździecki urodził się w 1930 roku. Żołnierz konspiracji Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod koniec lat 40-tych i w latach 50-tych z Ziemi Łomżyńskiej. Działał jako łącznik dowódcy – dostarczał w ustalone miejsca meldunki dowództwa Komendy Powiatowej Ostrów Mazowiecka o kryptonimie „Olkusz”. Zakładał NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w województwie łomżyńskim w 1980 roku, za co został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka porucznik Franciszek Przeździecki został odznaczony 21 marca 2018 roku Złotym Medalem za „Zasługi dla obronności kraju”.

Wspomnienia por. F. Przeździeckiego mają wysoką wartość źródłową, bowiem dotyczą najważniejszych wydarzeń z historii Polski XX wieku – opisują życie społeczne w II RP, II wojnę światową, polskie podziemie niepodległościowe w czasie II wojny i po jej zakończeniu oraz okres działalności „Solidarności” w latach 80-tych i 90-tych.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.