Relacja z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z okazji obchodzonego w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce odbywały się uroczystości. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego współorganizowała obchody Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie i Szczecinie. Organizację uroczystości dofinansowano ze środków pochodzących ze zbiórki  „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Poniżej relacje z poszczególnych miast:

Lublin

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz wyruszył 1 marca 2022 roku o godzinie 17.30 z placu Litewskiego. Uczestnicy uformowali kolumnę marszową, na czele której znalazły się sztandary i okolicznościowe banery. Zebrani przemaszerowali Krakowskim Przedmieściem i Starym Miastem, docierając na plac Zamkowy. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.

To święto ustanowione [zostało] z inicjatywy naszego Związku. Upamiętniamy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej nadal walczyli o niepodległość Polski, o to żebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym i demokratycznym państwie. Świadomość narodowa, poczucie patriotyzmu, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych za pomocą m.in. Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i obronności. Jeśli będziemy zjednoczeni, będziemy w stanie obronić się przed silniejszym agresorem, co dzisiejsze czasy pokazują nam dobitnie

– mówił prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek.

Na placu Zamkowym wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Uczestnicy wysłuchali m.in. kpt. Longina Rozwadowskiego, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Po przemówieniach odczytano Apel Pamięci oraz złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem Zaporczyków.

Szczecin

1 marca 2022 roku po raz kolejny ulicami Szczecina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego organizatorem jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie.

Obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ulicy Małopolskiej. Marsz rozpoczął się na placu Solidarności, a zakończył pod Aresztem Śledczym, w którym torturowano i mordowano żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju z najeźdźcami: niemieckim, a następnie sowieckim. Pod aresztem organizatorzy wygłosili krótkie przemówienia okolicznościowe, po których odczytano Apel Pamięci. Uroczystości uświetniło wystawienie, przez Klub Pojazdów Zabytkowych – Szczecin, dwóch samochodów wojskowych: Dodge WC51 (1942 r.) i Dodge WC52 (1944 r.).

Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie, przez  delegacje organizacji patriotycznych, kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku Aresztu Śledczego przy Skwerze Narodowych Sił Zbrojnych. Pod obiema tablicami modlitwę za Żołnierzy Wyklętych odmówił ksiądz Grzegorz Legutko – kapelan Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy NSZ.

W Lublinie i Szczecinie podczas uroczystości prowadzona była zbiórka „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.