Relacja z III Memoriału im. sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś”

W dniach 7-8 sierpnia 2020 r. w miejscowości Nasutów oraz na strzelnicy w nieodległej Osówce odbył się III Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

Organizatorzy: Fundacja Amor Patriae i Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.
Partnerzy: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Legia Akademicka i Sekcja Sportowo-Obronną Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z wydarzenia dostępnej pod tym linkiem.

Memoriał im. Józefa Franczaka ps. „Laluś” organizowany był dla uczczenia żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika wojny obronnej 1939 roku, żołnierza ZWZ-AK, jednego z ostatnich „Żołnierzy Wyklętych”, Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

W Memoriale udział wzięło 30 uczestników. Impreza miała charakter sportowy, ale jej celem było promowanie postaw patriotycznych. W ramach tegorocznej edycji Memoriału odbyły się następujące zajęcia:

– wykład historyka o polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej,

– szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na strzelnicy prowadzone przez Instruktorów strzelectwa sportowego i prowadzących strzelanie,

– szkolenia z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią prowadzone przez Instruktorów strzelectwa sportowego i prowadzących strzelanie,

– szkolenia z zakresu strzelectwa sportowego prowadzone przez Instruktorów strzelectwa sportowego i prowadzących strzelanie,

– zawody ze strzelectwa sportowego w 4 konkurencjach:

1. karabin historyczny
  2. pistolet historyczn
  3. karabin współczesny
  4. pistolet współczesny

Zwycięzcy zawodów  z III Memoriału im. Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Serdecznie gratulujemy!

Karabin historyczny:

1 miejsce Aleksandra W.
2 miejsce Remigiusz D.

3 miejsce Paweł B.

Karabin współczesny:

1 miejsce Julia G.
2 miejsce Elżbieta B.

3 miejsce Jakub K.

Pistolet Historyczny

1 miejsce Adam B.
2 miejsce Antoni B.
3 miejsce Arkadiusz F.

Pistolet współczesny

1 miejsce Adam B.
2 miejsce Antoni B.
3 miejsce Paweł B.

Celem szkoleń w ramach Memoriału im. Józefa Franczaka ”Lalusia”  było zdobycie wiedzy historycznej, nabycie umiejętności pro-obronnych oraz ukształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych w oparciu o postawy Żołnierzy Wyklętych, Bohaterów podziemna antykomunistycznego, w tym sierż. Józefa Franczaka, któremu poświęcony był Memoriał.
Dofinansowano przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowanej przez Fundacje im. Kazimierza Wielkiego.