Pokaz laserów pt. „Węzły polskiej historii”

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2024 roku przed Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na budynku Poczty Głównej przy placu Litewskim wyświetliliśmy pokaz laserowy zatytułowany „Węzły polskiej historii”.

Za pomocą laserów na gmachu poczty wyświetlano wizerunki Żołnierzy Wyklętych z terenu Lubelszczyzny, symbolikę polskiego podziemia niepodległościowego i animacje związane z tematyką. Widowisko urozmaicono przekazywanymi przez lektora informacjami o żołnierzach, akompaniamentem muzycznym i efektami scenicznymi. W tej atrakcyjnej formie upamiętniliśmy naszych Bohaterów z Lubelszczyzny. Połowa z prezentowanych postaci to żołnierze podziemia narodowego z Lubelszczyzny. Pokaz posiadał duże walory edukacyjne. W przystępnej dla dzieci i młodzieży formie propagował wizerunki, nazwiska i pseudonimy żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego, ich przynależność organizacyjną i symbolikę historyczną. Wizerunki zostały stworzone na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych. Przedstawienie spotkało się z dużym aplauzem ze strony publiczności, ze względu na atrakcyjną formę prezentacji, która po raz pierwszy została wykorzystana w Lublinie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Widowisko obejrzało ponad 1000 osób.

Prezentujemy nagranie z pokazu laserów, dzięki któremu możemy przeżyć to jeszcze raz.

Zobacz także relację z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.