I Nocny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniach 14-15 stycznia 2017 roku odbyła się pierwsza edycja Nocnego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa marszu przebiegała w rejonie działania ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelazny”, który został patronem wydarzenia. Ppor. Edward Taraszkiewicz zginął w miejscowości Zbereże nad Bugiem.

W bardzo trudnych warunkach, w głębokim śniegu i niskiej temperaturze, uczestnicy przebyli ok. 40-kilometrową trasę urozmaiconą licznymi zadaniami indywidualnymi. Polegały one między innymi na umiejętności rozpalania ogniska w trudnych warunkach, urządzaniu zasadzek, budowania prowizorycznych schronień, indywidualnego kilkukilometrowego marszu na orientacje. Najlepsi w wykonaniu zaplanowanych zadań otrzymali nagrody ufundowane przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego i Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.

Dzięki zakupionemu przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego a sfinansowanego ze zbiórki publicznej Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych sprzętu potrzebnego do wykonania zadań, wszyscy uczestnicy mieli zapewnione rzeczy potrzebne do ich wykonania. Zakupiono nagrody dla najlepszych uczestników rajdu oraz produkty do przygotowania posiłków.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w następnych edycjach Nocnego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami Rajdu są Sekcja Sportowo-Obronna przy Związku Żołnierzy NSZ i Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Wojciech Rowiński

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.