Wspomnienia kombatanta – por. Włodzimierz Korsak ps „Dragon”

Por. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon” – łącznik w Armii Krajowej na terenie Lublina. Po wojnie w Pogotowiu Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (PAS NZW) w mieście Lublin. Wraz z oddziałem zorganizował i przeprowadził akcje na wszystkie banki i większe kasy na terenie miasta Lublin, zdobywając środki dla NZW do walki z okupantem sowieckim. Jego oddział PAS był tak wyspecjalizowany w akcjach na banki, że dowództwo NZW zleciło mu wykonanie akcji w Krakowie. Aresztowany w Krakowie przez UB przeszedł okrutne śledztwo, w którym występował pod 2 nazwiskami i do niczego się nie przyznał. Uciekł z więzienia św. Michała w Krakowie podczas akcji uwalniana więźniów przez oddział mjr. Józefa Kurasia ps. „Ogień”. W czasie ucieczki z komunistycznego więzienia spadł z wysokości ok. 6 metrów i doznał złamania podłużnego kości piszczelowej oraz otrzymał postrzał rykoszetem w rękę. Mimo tego, dzięki oficerkom, uciekł na pieszo z Krakowa. Po ponownym aresztowaniu, za posiadanie broni, został skazany przez komunistyczny sąd na 15 lat więzienia. Został zwolniony wcześniej dzięki osobistemu wstawiennictwu dyrektora więziennictwa pochodzenia żydowskiego. Ów Żyd i jego rodzina przeżyli okupację niemiecką dzięki pomocy Włodzimierza Korsaka z NSZ, który pomógł im uciec z getta w Lublinie. Członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Zapraszamy do wsparcia poprzez przekazanie 1% podatku: https://www.fkw.edu.pl/przekaz-1-podatku-dla-stowarzyszenia-im-kazimierza-wielkiego

Produkcja: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego ul. Kurantowa 4/130, 20-836 Lublin https://www.fkw.edu.pl/skw

Reżyseria: Karol Wołek

Operator kamery i montaż: Anna Bajun

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.