• Prowadzimy szkolenia proobronne

Wspomnienia kombatanta – mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka”

Mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” urodziła się w Nakle w 1927 r. Wczesną młodość spędziła w Gdyni, a po wybuchu II wojny światowej razem z rodziną przeniosła się do Warszawy. Maria miała wtedy 12 lat. Do konspiracji włączyła się dzięki starszej siostrze. W wieku 16 lat złożyła przysięgę w Narodowych Siłach Zbrojnych i przyjęła pseudonim „Myszka”. Wspomina, że do włączenia się w struktury Polskiego Państwa Podziemnego skłoniła ją informacja o zbrodni sowieckiej na polskich oficerach w Katyniu. W wieku 17 lat wzięła udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka NSZ. Członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zapraszamy do wsparcia poprzez przekazanie 1% podatku: https://www.fkw.edu.pl/przekaz-1-podatku-dla-stowarzyszenia-im-kazimierza-wielkiego/

Produkcja: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, ul. Kurantowa 4/130, 20-836 Lublin

https://www.fkw.edu.pl/skw

Reżyseria: Karol Wołek

Operator kamery: Paweł Grabowski

Montaż: Anna Bajun

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.