Wspomnienia kombatanta – kpt. Leszek Zabłocki ps. „Jola”

Kpt. Leszek Zabłocki ps. „Jola” – przedwojenny harcerz, podczas oblężenia Warszawy przez Niemców, we wrześniu 1939 r., służył w oddziałach przeciwlotniczych, które gasiły pożary po nalotach niemieckich na cele cywilne. W latach 1939–1942 działał w konspiracji niepodległościowej w Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Został aresztowany przez gestapo w dniu 18 września 1942 r. i uwięziony przy Alei Szucha w Warszawie. Podczas śledztwa był brutalnie bity przez gestapowców. W więzieniu na Pawiaku spędził 4 miesiące w pojedynczej celi. Nie przyznał się do działalności konspiracyjnej. W latach 1943–1945 był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych: KL Majdanek, KL Gross-Rosen, KL Flossenbürg w Leitmeritz. Po powrocie z niewoli dokończył edukację i znalazł pracę w banku. Okupant sowiecki nie dowiedział się o jego przynależności do Związku Jaszczurczego. Brał udział w operacji finansowania budowy rurociągu „Przyjaźń” i rafinerii w Płocku. Członek Zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Zapraszamy do wsparcia poprzez przekazanie 1% podatku: https://www.fkw.edu.pl/przekaz-1-podatku-dla-stowarzyszenia-im-kazimierza-wielkiego

Produkcja: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego ul. Kurantowa 4/130, 20-836 Lublin

Reżyseria: Karol Wołek

Operator kamery: Paweł Grabowski

Montaż: Anna Bajun

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.