Uroczystość w Potoku-Stany ku czci zamordowanych przez komunistów

Zamordowani przez komunistów w Puziowych Dołach Bohaterowie walk o wolną Polskę doczekali się godnego upamiętnienia.

Rok po odsłonięciu w miejscowości Potok-Stany pomnika poświęconego 14 żołnierzom i konspiratorom Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej odbyła się druga uroczystość przy pomniku upamiętniająca pomordowanych przez komunistów.

2 listopada 2021 roku Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna im. Płk. Tadeusza Zieleniewskiego oddała salwę honorową przed pomnikiem Bohaterów, których okrutna egzekucja odbyła się w kwietniu 1944 roku. To druga uroczystość przy pomniku.

Kim byli pomordowani? – Byli to żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, a także osoby, które komuniści podejrzewali o to, że były w konspiracji niepodległościowej.

Dlaczego w ogóle ten mord się odbył? Zbliżał się front sowiecki. Agentura sowiecka, czyli oddziały Armii Ludowej na terenie ziem polskich, przygotowywała grunt pod sowiecką okupację i mordowała żołnierzy i konspiratorów Polskiego Państwa Podziemnego.

Inicjatywa upamiętnienia pomordowanych za pomocą pomnika wyszła od Fundacji im. Kazimierza Wielkiego we współpracy ze: Starostwem Powiatowym w Janowie LubelskimGminą Potok WielkiParafią Rzymskokatolicką w Potoku StanachZwiązkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski.

Pomnik i uroczystość jego odsłonięcia sfinansowali: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja Agencji Rozwoju PrzemysłuInstytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wydarzenie brało udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Więcej o wydarzeniach w Puziowych Dołach można przeczytać tutaj.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.