Relacja wideo ze Zgrupowania Laureatów XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 rok

Organizator: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

W dniu 23 czerwca 2024 roku na zaproszenie Fundacji im. Kazimierza Wielkiego do Lublina na zgrupowanie laureatów Konkursu przyjechało ponad 70 osób z całej Polski. Podczas zgrupowania laureaci z opiekunami przeszli z przewodnikiem Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, którego twórcą jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Następnie udali się na objazd autokarowy po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie, podczas którego odwiedzili:

– były obóz NKWD na Majdanku,

-pomnik i grób sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” w Piaskach,

– były centralny obóz pracy/koncentracyjny NKWD-UB w Krzesimowie,

– symboliczny grób kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Kijanach,

– były obóz koncentracyjny Smiersza dla żołnierzy 27. WDPAK w Skrobowie-Kolonii.

Na zakończenie dnia uczestnicy zgrupowania wzięli udział w pokazie współczesnego sprzętu i umundurowania wojskowego w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Narodowych Sił Zbrojnych.

W dniu 24 czerwca 2024 roku w Amfiteatrze na Poczekajce w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. W czasie gali prezes Zarządu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek podsumował przebieg XIII edycji Konkursu, podziękował wszystkim uczestnikom, ich rodzicom, nauczycielom i instytucjom wspierającym za zaangażowanie w organizację XIII edycji Konkursu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji pozarządowych, którzy asystowali podczas wręczania dyplomów laureatom i wyróżnionym w XIII edycji Konkursu.

XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” została sfinansowana przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego ze zbiórki publicznej „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” oraz dofinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Osowa Sień Sp. z o.o. Partnerem wydarzenia „XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu »Żołnierzy Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni«” jest Województwo Lubelskie.

Relacja z XIII edycji Konkursu: https://www.fkw.edu.pl/relacja-z-xiii-edycji-ogolnopolskiego-konkursu-zolnierze-wykleci-bohaterowie-niezlomni/

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.