Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim

W dniu 22.06.2015 roku odbędzie się Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim.

Organizator: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Wsparcie finansowe: Fundacja Banku Zachodniego WBK
Partner: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Zapraszamy wszystkich do udziału w Rajdzie. Żeby skorzystać z dodatkowych atrakcji Rajdu należy skontaktować się z w tej sprawie z organizatorem.

Kontakt do organizatora: Karol Wołek, tel.: 691-018-871, e-mail: stowarzyszenie.skw@gmail.com

Data i miejsce Rajdu: 22.06.2015 r. (poniedziałek) w Janowie Lubelskim

Wydarzenie na facebooku.

Plan Rajdu im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w dniu 22.06.2015 r.:
7:30 – zbiórka na Placu Zamkowym w Lublinie dla grupy z Lublina i Świdnika
9:00 – zbiórka uczestników Rajdu w Janowie Lubelskim na rynku przy obelisku NSZ
– odwiedzenie Kościoła pw. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się tablica poświęcona NSZ
– odwiedzimy leśne mogiły 4 partyzantów NSZ poległych w potyczce z Niemcami w 1943 i 1944 oraz wysłuchamy prelekcji historyków (w lesie na wysokości Caterpillaru)
– odwiedzimy dom rodzinny Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim
11:00 – spotkania i zajęcia przy zalewie:
– wystawa dokumentów i zdjęć z Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim z komentarzem historyków
– spotkania z kombatantami i świadkami historii
– prelekcje historyków
– zajęcia w parku linowym i zjazd tyrolski
– zajęcia ze strzelectwa sportowego (wiatrówki)
– mecz piłki nożnej
12:30-14:30 – kiełbaski z grilla dla uczestników Rajdu im. Wincentego Sowy ps. „Vis”
15:00 – zakończenie Rajdu im. Wincentego Sowy ps. „Vis”

Elementy Rajdu gwarantowane przez organizatora:
– prelekcje historyków (IPN Lublin i Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim) na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej w okolicach Janowa Lubelskiego
– spotkanie z kombatantami i świadkami historii
– odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy w ramach rajdu o długości ok. 11 km
– zajęcia w parku linowym pod okiem instruktorów
– zjazd tyrolski pod okiem instruktorów
– zajęcia ze strzelectwa sportowego (wiatrówki) pod okiem licencjonowanego instruktora strzelectwa i sędziego strzelectwa sportowego
– mecz piłki nożnej
– kiełbaski z grilla

Na Rajd im. Wincentego Sowy ps. „Vis” należy zaopatrzyć się w:
– wygodne obuwie turystyczne
– wygodne ubranie do zajęć w parku linowym
– środki przeciwko kleszczom
– płaszcz przeciwdeszczowy
– napoje i suchy prowiant na czas rajdu

Zgłoszenia uczestników Rajdu prosimy rejestrować pod nr tel.: 691-018-871, e-mail: stowarzyszenie.skw@gmail.com
Uczestnikami rajdu mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczniowie 6 klas szkół podstawowych z opiekunami.

kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i  Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji. Dzięki Jego heroicznej postawie w czasie uwięzienia na Zamku, nikogo z konspiracji niepodległościowej nie wydał i dzięki temu kilkaset rodzin z Janowa Lubelskiego uniknęło śmierci i prześladowań. Wincenty Sowa ps. „Vis” jest Bohaterem, któremu zawdzięczają swoje życie całe patriotyczne rodziny z Janowa Lubelskiego i okolic.

Biografie kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”: