Ogólnopolska zbiórka publiczna „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” – 2021 r

Zachęcamy do zaangażowania się i wsparcia ogólnopolskiej zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Jak co roku w okolicach święta 1 listopada 2021 r. na terenie całej Polski będzie można spotkać naszych Wolontariuszy.

Zbiórka odbywa się pod patronatem ogólnopolskich związków kombatanckich skupiających w swoich szeregach Żołnierzy Wyklętych: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Celem zbiórki jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez:

• budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych;
  • organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całej Polsce;
  • organizację uroczystości rocznicowych, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, marsze i rajdy pamięci, koncerty, konkursy tematyczne, malowidła ścienne – murale, sesje historyczne;
  • opracowanie i wydanie dokumentów źródłowych Dowództwa NSZ, które będą służyły historykom, studentom, badaczom, publicystom i dziennikarzom w dalszym badaniu historii;
  • produkcja filmu dokumentalnego fabularyzowanego o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego z przeznaczeniem do wykorzystania w szkołach;
  • przygotowanie, wydanie i rozprowadzanie nieodpłatnie po szkołach, bibliotekach i wśród młodzieży broszur popularnonaukowych, naukowych i edukacyjnych.

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem zbiórki „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” zapraszamy do kontaktu:
Wszelkie informacje, dane i zapytania proszę kierować do 2 poniższych osób:
Aleksandra Bierzyńska – 730-363-355, e-mail: fundacja.fkw@gmail.com
Karol Wołek – 691-018-871

Zachęcamy również do wsparcia finansowego zbiórki
Naszych Wolontariuszy będzie można spotkać przy cmentarzach w okolicach 1 listopada 2021 r. na terenie całej Polski.

Wesprzyj zbiórkę przelewem

Numer konta w BGŻ BNP Paribas: 63 2030 0045 1110 0000 0257 1120, tytuł przelewu: Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Pierwsza edycja zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” odbyła się w 2014 roku.

Od tamtej pory Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego kwestują podczas uroczystości 1 marca – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz święta 1 listopada. Dzięki zebranym środkom wspólnie upamiętniamy Bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego na terenie całej Polski poprzez m.in.: organizowanie wykładów otwartych, uroczystości rocznicowych i patriotycznych, organizację ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, wydawanie publikacji, organizowanie wsparcia dla weteranów, organizacje rajdów, turniejów i innych przedsięwzięć upamiętniających Żołnierzy Wyklętych oraz budowę pomników i tablic ku czci Żołnierzy Wyklętych.

W linkach poniżej znajdują się spisy inicjatyw zorganizowanych dzięki zbiórce „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” w poprzednich latach.

2017 2016 2015 2014