II Memoriał im. sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” – relacja

W dniach 17-18 czerwca 2019 r. odbył się II Memoriał im. sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” organizowany przez Fundację Amor Patriae przy współpracy z: Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojsko Polskie, Arsenał Szkolenia Strzeleckie, Fundacją im. Kazimierza Wielkiego, Wąwolnickie Stowarzyszenie Strzeleckie „STEN” i Sekcją Sportowo-Obronną Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Patronat Honorowy nad Memoriałem objął Lubelski Kurator Oświaty – Teresa Misiuk. Patronat medialny sprawowali: Radio Lublin oraz TVP 3 Lublin.

Uczestnicy Memoriału wysłuchali wykładów o historii polskiego podziemia niepodległościowego po zakończeniu II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem patrona Memoriału Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

Odbyły się pokazy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRH Grenadiere.

Wyposażenie współczesnego wojska zaprezentowali żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej z 22 batalionu lekkiej piechoty w Dęblinie.

Uczestnicy Memoriału „Lalusia” zostali przeszkoleni z bezpieczeństwa na strzelnicy oraz przeszli przeszkolenie strzeleckie pod okiem licencjonowanych instruktorów strzelectwa sportowego i prowadzących strzelanie z Arsenał Szkolenia Strzeleckie. Uczestniczyli wzięli udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonego przez licencjonowanego ratownika medycznego.

Podczas zawodów ze strzelectwa sportowego uczestnicy zmagali się w 4 konkurencjach: karabin historyczny, pistolet historyczny, karabin współczesny, pistolet współczesny.

II Memoriał im. sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” organizowany był dla uczczenia pamięci żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika wojny obronnej 1939 roku, żołnierza ZWZ-AK, jednego z ostatnich „Żołnierzy Wyklętych”, Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Sierż. „Laluś” ukrywał się przez 18 lat, został zamordowany w wyniku komunistycznej obławy 21.10.1963 r.

Memoriał został dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.