• Prowadzimy szkolenia proobronne

Film: Ppłk. Henryk Filipski ps. „Jeremi” – NOW, NSZ

Ppłk. Henryk Filipski ps. „Jeremi” (ur. 1920) – NOW, NSZ.

Od początku okupacji niemieckiej czynnie działał najpierw w Narodowej Organizacji Wojskowej, później w Narodowych Siłach Zbrojnych. W powstaniu warszawskim brał udział z bronią w ręce w stopniu podchorążego Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście–Północne. 5 sierpnia został poważnie ranny w głowę w czasie zaciętych walk o Dworzec Główny i hotel Victoria. Po operacji jako lżej ranny wrócił do walki. Po upadku powstania warszawskiego i wypędzeniu z Warszawy, Henryk Filipski wraz rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości Borken. Członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Produkcja: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego https://www.fkw.edu.pl

Reżyseria: Karol Wołek
Operator kamery i montaż: Anna Bajun

Sfinansowano przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundację im. Kazimierza Wielkiego ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Prosimy o wsparcie prowadzonej przez nas działalności statutowej.
Darowizny można przekazywać na nasze konto w BNP Paribas:
PL 63 2030 0045 1110 0000 0257 1120
https://fkw.edu.pl/przekaz-darowizne

Za wszelkie wsparcie i pomoc serdecznie dziękujemy!

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.