Relacja z VI Rajdu Pieszego im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”

W dniu 30 sierpnia 2020 r. Janowie Lubelskim odbył się VI Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, organizowany przez Fundację Amor Patriae, Fundację im. Kazimierza Wielkiego oraz Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego.

W Rajdzie udział wzięło ponad 100 uczestników, w tym Kombatant Narodowych Sił Zbrojnych, por. Henryk Atemborski ps. „Pancerny” oraz żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Partnerami wydarzania byli: Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Park Rekreacji Zoom Natury. Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Lublin, Głos Lubelski. Dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu FIO 2020.

Pieszy Rajd Pamięci składał się zarówno z elementów edukacyjnych jak  i sportowych. Celem Rajdu było przybliżenie postaci kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w sposób atrakcyjny dla uczestników. Odbyły się m.in. prelekcje historyków na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej w okolicach Janowa Lubelskiego oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia oddziałów partyzanckich w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Uczestnicy mieli okazje zapoznać się z wystawą dokumentów i zdjęć przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim. Ważnym elementem Rajdu było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice pamiątkowe w kościele pw. Jana Chrzciciela i pomnik na rynku w Janowie oraz leśne mogiły partyzanckie polskich żołnierzy, poległych w walce z niemieckim okupantem. Cały szlak pieszego rajdu liczył około 11 km.

Serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy do udziału w innych inicjatywach patriotycznych organizowanych przez Fundację.

 

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji.

Dołącz do naszego Newslettera

Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o działaniach, publikacjach i wydarzeniach organizowanych przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, zapisz się do naszego newslettera.