Relacja z III Rajdu Pieszego im. kpt. Wincentego Sowy ps. „ViS”

19 czerwca w Janowie Lubelskim odbył się III Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”. Rajd został zorganizowany przez Fundacja im. Kazimierza Wielkiego oraz dofinansowany ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Współorganizatorami wydarzenia byli: Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Park Rekreacji Zoom Natury.

W Rajdzie uczestniczyli uczniowie lubelskich szkół m.in. z Gimnazjum nr 6 w Lublinie, Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie, Gimnazjum nr 9 im. cc mjr Hieronima Dekutowskiego ps „Zapora” w Lublinie, Zespołu Szkół w Mełgwi oraz szkół z Janowa Lubelskiego.

Wydarzenie składało się z elementów edukacyjnych i sportowych dedykowanych przeważnie dla młodzieży szkolnej. Odbyły się prelekcje historyka z IPN Lublin na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej w okolicach Janowa Lubelskiego oraz prezentacja historycznego umundurowania i broni. Uczniowie mieli okazje zapoznać się z wystawą dokumentów i zdjęć przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim. Ważnym elementem Rajdu było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice i pomniki pamiątkowe w kościele i na rynku w Janowie, leśne mogiły partyzanckie. Cały szlak pieszego rajdu liczył około 16 km.

Oprócz zajęć edukacyjnych młodzież skorzystała ze szkoleń ze strzelectwa sportowego (wiatrówki) pod okiem licencjonowanych instruktorów strzelectwa. Ogromne zainteresowanie budziły zajęcia w Parku Zoom Natury pod okiem instruktorów tj. musztra, zielona taktyka, zjazd tyrolski, paintball.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i zachęcamy do obecności w przyszłym roku na IV Rajdzie Pamięci im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”!