IV Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” – relacja

12 grudnia br. w Janowie Lubelskim odbył się IV Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”. Rajd został zorganizowany przez Fundacja im. Kazimierza Wielkiego przy współpracy z: Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Sekcją Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniem im. Kazimierza Wielkiego, Zoom Natury.
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym TVP 3 Lublin oraz Radio Lublin.

Rajd został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i zbiórki publicznej Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego.

W Rajdzie uczestniczyli uczniowie z lubelskich i janowskich szkół. Wydarzenie miało charakter rekreacyjno-edukacyjny. Uczestnicy oprócz pokonania 11-kilometrowej trasy odwiedzili również miejsca związane z historią „Visa” i z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice i pomniki pamiątkowe w kościele i na rynku w Janowie Lubelskim. Uczestnicy wysłuchali również prelekcji historyka o polskim podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie i biografii Patrona Rajdu, kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”

Kolejnym elementem Rajdu były zajęcia sportowe w Parku Zoom Natury. Szkolenia odbyły się pod okiem instruktorów z Sekcji Sportowo-Obronnej ZŻNSZ. Uczestnicy przeszli szkolenia m.in. z zielonej taktyki, pracy na broni: składania i rozkładania AK 47 Kałasznikow i postaw strzeleckich. Częścią integracyjna wydarzenia był wspólny posiłek oraz ognisko.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i zachęcamy do obecności w przyszłym roku na V Rajdzie Pamięci im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”!